PETRA

Mít svůj vlastní domov! Kolik lidí si sní tento sen? Někdo si touží postavit dům, jiný koupit byt, další prostě hledá místo na zeměkouli, kde by spočinul. Je mnoho lidí, kteří prožijí celý život v ústavu. Přitom ne každý péči ústavu potřebuje. Životní osudy těchto lidí jsou různé.

Petru ve třech letech adoptovali její noví rodiče. Když jí bylo dvanáct, její nová rodina se rozpadla a Petra se ocitla v dětském domově. V osmnácti odešla do Děčína, kde chvíli pracovala v tkalcovně. Skládala dutinky na nitě do krabic. Bydlela na ubytovně pro zaměstnance, ale protože jí jedna spolubydlící týrala a zneužívala, brala jí všechny peníze a nechávala něco málo na polévku, Petra se zhroutila a byla odvezena do psychiatrické léčebny v Beřkovicích.

Z Beřkovic vedla Petřina cesta do ústavu sociální péče, kde žila několik let a jednoho dne se zde zastavila pracovnice Agentury Pondělí, která Petře nabídla, že může jezdit do denního centra agentury, kde je možné se učit různým dovednostem. Petra nabídku přijala a učila se žehlit, prát, vařit, uklízet, vyrábět svíčky a podobně.

Po čase Petra využila pomoc agentury při hledání práce a jejím zvládnutí,takto si vyzkoušela dvě různé práce. V současné době uklízí v pekárně, kde je velmi spokojená.

Po dlouhém rozhodování se odhodlala vstoupit do programu, který nabízí podporu v samostatném bydlení. Tři měsíce chodila do tréninkového bytu, kde se učila dovednostem běžného samostatného života a zkoušela si starat se o sebe takříkajíc nanečisto. I když je někdy trochu roztržitá, je schopná se mnohé věci naučit a tak jí asistent doporučil do služby Podpora samostatného bydlení.

V říjnu 2010 se Petra přestěhovala z ústavu do vily Kocábka v Rumburku, kde měla pronajatý pokoj a kde byla velmi spokojená. V prosinci 2013 se již přestěhovala do samostatného bytu v Rumburku. Stále využívá podpory asistenta Agentury Pondělí, ale jinak žije svůj samostatný život, stará se o sebe sama, vaří si, chodí do práce, organizuje si volný čas.

Má svůj domov, který je pro tolik lidí tak samozřejmý, má svou práci a nyní již má i svého kocoura..

Jméno bylo redakčně změněno.

12.04.2016