MIROSLAV

Jmenuji se Miroslav a rád bych se s Vámi podělil o můj životní příběh. Narodil jsem se v rómské rodině na Slovensku v Humeném. Když jsem se narodil, maminka o mě neměla zájem a umístila mě do popelnice. Naštěstí mě našli lidé a potom mě umístili do kojeneckého ústavu. Celé dětství jsem vyrůstal po dětských domovech. V 18 letech jsem dětský domov musel opustit a dostal jsem se do domu na půl cesty v České Kamenici.
Po dvou letech jsem odešel do děčínské organizace Jurta, kde jsem začal bydlet v samostatném bytě za pomocí asistenta, který mi pomáhal v různých životních situacích. Měl jsem tam i práci v grafické dílně. To mě moc bavilo. Po nějaké době jsem se dostal do těžké životní situace. Nabral jsem si hodně půjček, dluhů, které sloužili pro potřeby jiných lidí, zkrátka jsem všechno rozdal. Z Jurty jsem musel odejít a bydlel jsem na ubytovně. Začal jsem chodit k psycholožce, která mi doporučila organizaci Agenturu Pondělí v Rumburku.
Agentura Pondělí poskytuje služby dospělým osobám se zdravotním postižením. Služby, které poskytuje, jsou Sociální rehabilitace a Podpora samostatného bydlení. Nyní též realizuje projekt s názvem: Individuální podpora na cestě do práce. Funguje na principu Podporovaného zaměstnávání.
V Agentuře Pondělí jsem docházel do denního centra, kde jsem trénoval dovednosti pro samostatný život. Současně jsem nastoupil, do služby Podpora samostatného bydlení, kde jsem doposud, mám svého asistenta, který mi pomáhá např. při hospodaření s penězi, s úřady, s lékaři, se soudy, které řeší moje dluhy, atd.
Od loňského léta pracuji v Křinickém pivovaru v Krásné Lípě jako pomocný číšník. Do práce chodím rád a moc se mi tam líbí. Různé pracovní situace řeším společně se svoji pracovní konzultantkou.
Díky Agentuře Pondělí mohu žít plnohodnotný život jako ostatní lidé.

21.08.2014