I paměť lze trénovat….

Rumburk, 15. 3. 2017 Česká společnost pro trénování paměti a mozkový jogging (www.trenovanipameti.cz) vyhlašuje letos již podesáté Národní týden trénování paměti. Akce je součástí celosvětové kampaně „Týden uvědomění si mozku“/ Brain Awareness Week. V letošním roce se bude po celé naší republice konat rekordní počet 350 přednášek. Proč se s jednou z nich k této akci připojuje také rumburská Agentura Pondělí?
Agentura Pondělí je nezisková organizace poskytující sociální služby lidem se zdravotním znevýhodněním ve Šluknovském výběžku. Její rumburské Denní centrum navštěvují desítky lidí, kteří se zde v rámci sociální rehabilitace zdokonalují v činnostech, které napomáhají jejich vyšší soběstačnosti a samostatnosti. Mezi našimi klienty jsou i lidé, kteří v důsledku vážného úrazu hlavy trpí poškozením některých funkcí mozku včetně krátkodobé paměti. Tito lidé mají často za sebou náročnou léčbu, po jejímž ukončení však zůstávají bez následné rehabilitace mozkových funkcí, které dále degradují. Rozhodli jsme se proto tuto „díru na trhu“ zaplnit a těmto lidem nabídnout možnost rehabilitace formou tzv. kognitivního tréninku. Obrátili jsme se proto na již zmíněnou společnost a díky proškolení v jejím dlouhodobém tréninkovém programu jsme mohli rozšířit naši nabídku o další aktivitu šitou na míru potřebám našich klientů.
Samotné trénování paměti má však širší využití. Chtěli byste si například umět zapamatovat nákupní seznam o patnácti položkách, kalendář na celý rok, všechny americké prezidenty ve správném pořadí nebo detaily výjevů z Mánesovy kalendářní desky na pražském orloji? Možná si řeknete, že to je zbytečné, ale podstatné na tom je, že s použitím správných paměťových technik to může dokázat bez ohledu na věk každý z nás. Důležité je vědět, že mozek můžeme trénovat podobně jako naši tělesnou schránku, aby nám dobře sloužil do vysokého věku. Čím dříve začneme, tím lépe. Chcete-li se o tom dozvědět více, kontaktujte Terezu Chrbolkovou z Agentury Pondělí (mobil: 724 214 431).
Tereza Chrbolková